Tangoseniori » Tulokset 2019

Kuopion esiakarsinnasta 18.5.2019 Kylpylähotelli Rauhalahdesta semifinaaliin valittiin N ja M 45+-sarjasta:

Tuuli Antikainen, Keuruu, Kirsi Roitto, Suonenjoki, Jaana Saaristo, Janakkala, ja N ja M 65+-sarjasta:

Marketta Karvali, Kuopio, Eero Auvinen, Iisalmi, Jorma-Kalevi Nuppola, Jyväskylä.

Tuomareina laulaja Pirjo Tossavainen, musiikkpedagogi, laulunopettaja Päivi Welling ja vuoden 2017 tangoseniori Petri Ritari.

*

Hotelli Alma, Seinäjoki 4.5.2019 semifinaaliin valittiin:
sarjasta N45+ Tarja Haapaniemi Ylöjärvi, M45+ Pentti Lindholm Seinäjoki, Eero Järvinen, Seinäjoki ja Allan Roth Kurikka ja M65+ Tauno Rautio Ähtäri ja Pentti Syrjämäki Seinäjoki.

*

Scandic Hotel Edenin esikarsinnasta 27.4.2019 semifinaaliin valittiin sarjasta N45+: Kirsi Kankkonen, Pori, Sonja Paikkari,Salo, Marita Saal, Ikaalinen, Kirsi Närvä, Pirkkala, varalle Ilona Rasa, Lohja ja sarjasta M45+: Jarkko Salmi, Hämeenlinna, Juhani Rautiainen, Helsinki ja Ari Tamminen Jämijärvi.
Sarja N 65+: Maija Alitalo, Turku, Ritva Mäntsälä, Lieto, varalla Sikka Näsi, Akaa.
M65+: Arto Halonen, Salo ja Hannu Saarikoski, Pori.

Tuomareina musiikkiluokanlehtori, laulu-ja esiintymisvalmentaja Sanna Hollström ja tangoseniori-voittajat: Jari Grek, Pepe Enroth ja Petri Ritari.

*

Hotelli Ellivuoren esikarsinnasta 23.3.2019 Sastamalassa semifinaaliin valittiin N45+-sarjasta Teija Huila, Säkylä, Eeva Putkonen, Tampere, Helli Uusitalo, Loimaa, Anne Teikari, Kihniö ja M45+-sarjasta Raimo Junnikkala, Sauvo, Matti Peltonen, Kemiönsaari, Jari Sakselin, Tampere, N65+sarjasta: Ritva af Ursin, Tampere, Leila Rintala, Sastamala ja M65+-sarjasta: Risto Iirola. Kouvola ja Timo Uusikylä, Turku.

Tuomareina: Hotelli Ellivuoren edustajana Tuula Aarnivirta, tangoseniori 2016, Seppo Niemi, tangoseniori 2017 Petri Ritari ja tangoseniori 2018 Pepe Ehnroth .

Karaokesäestyksestä vastasi Jukka Silander Musamagiasta.

*

Hotelli Kivitipun esikarsinnasta 16.3.2019 semifinaaliin valittiin N45+-sarjasta: Päivi Hökkä, Laukaa (Leppävesi), Pirkko Niku-Partimaa, Pietarsaari ja Satu Tamsi, Teuva, M45+-sarjasta:Aki Lehtonen, Pori, Pasi Myllykangas, Kauhava ja Juhani Saarenpää, Lapua.

N65+-sarjasta semifinaaliin valittiin: Seija Grönberg, Seinäjoki ja Eeva-Kaisa Tastula, Seinäjoki ja M65+-sarjasta Mauri Peltoniemi, Kaustinen ja Kai Seppänen, Jyväskylä.

Tuomareina laulukilpailun tuottaja Anne Salo, vuoden 2014 tangoseniori Arvo Pienimäki ja vuoden 2017 tangoseniori Petri Ritari.

*

Hotelli Tallukan esikarsinnasta 9.3.2019 semifinaaliin valittiin:

N45+-sarjasta: Marika Aho, Lahti, Raijaliisa Laukkanen, Kouvola (Inkeroinen), Kirsi Ukkonen, Kouvola ja 65+-sarjasta Aila Koskinen, Lahti, sekä

M45+-sarjasta Martti Laitinen, Jämsänkoski ja Pekka Vaattovaara, Hollola ja

M65+-sarjasta Kalle Hiltunen, Lahti, Seppo Hänninen, Jyväskylä, Jukka Korpela, Mikkeli ja Oiva Makkonen, Joutseno.

Tuomareina vuoden 2013 tangoseniori Sari Rautajärvi, vuoden 2017 tangoseniori Petri Ritari ja vuoden 2016 tangokuningatar-kilpailun superfinalisti, laulaja Nina Äkerman. Karaoke-säestyksestä vastasi Jukka Silander Musamagia Oy:stä.

*

Oulun esikarsinnasta 123.2.2019 semifinaaliin valittiin 45+-sarjasta Sisko Leinonen Oulusta , Leila Riihijärvi Raahesta, Mikael Meri Oulusta ja Heikki Rahko Paltamosta, varalle Kari Parkkima Savukoskelta, 65+-sarjasta Anne Kemppainen Oulusta, Ritva Leinonmen Vaalasta, Alpo Posti Torniosta, Heikki Siltakoski Oulusta ja Jorma Vainio Torniosta, varalle Teemu Takkula Oulusta.

Tuomareina laulaja, tangolaulukilpailun finalisti Tiina Pitkänen Oulusta, muusikko Kari Takaneva Oulusta ja vuoden 2017 tangoseniori Petri Ritari Seinäjoelta.